Број телефона
Е-пошта
Велики грб Шапца

Перспективе жена о родној равноправности у Србији

17. Децембар 2024.

Директорка Центра за социјални рад „Шабац“, Биљана Мркоњић и помоћница директорке ЦСР „Шабац“, Славица Матић присуствовале су Националној конференцији под називом „Између закона и стварности: Перспективе жена о родној равноправности у Србији“. Конференција је одржана у понедељак 16 децембра у Београду у хотелу „Метропол“ у организацији Министараства за људска и мањинска права и друштвени дијалог, Немачке сарадње (GIZ) и Повереника за заштиту равноправности.

На отварању конференције, говорили су: повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић, помоћница министра за људска и мањинска права и друштвени дијалог, Нина Митић, Михаел Енгел из ГИЗ-а и вођа пројекта „Подршка социјалном укључивању у Србији“. Професорка Ивана Крстић са Правног факултета Универзитета у Београду представила је анализу правног оквира, док је Марко Милановић детаљније представио истраживање које је, као и конференција, реализовано у оквиру  пројекта „Подршка социјалном укључивању у Србији“ (СИП).

На конференцији су представљени резултати истраживања о перцепцији родне равноправности из перспективе жена у Србији, као и анализа правног оквира који се односи на дискриминацију жена из осетљивих друштвених група, са циљем да се допринесе свеобухватном сагледавању стања у области родне равноправности и  oбликoвaњу јавних пoлитикa кoje oдгoвaрajу ствaрним пoтрeбaма жена.

Резултати истраживања о перцепцији равноправности из угла жена, показују да 4,6% жена у Србији сматра да је равноправност потпуна, рекла је повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић.

Доминантна перцепција је да је родна равноправност далеко од идеалног стања, 11% сматра да апсолутно није остварена, што пoкaзуje пoтрeбу зa другачијим приступима у решавању овог проблема, пре свега променом начина комуникације и активнијим укључивањем мушкараца и младих, навела је повереница.

Родна равноправност је пре свега питање владавине права, правде, остварења основних људских права, али и кључни предуслов за друштвени економски и политички напредак. Ипак, родна равноправност се и даље сматра „женском темом“, због чега је неопходно интензивније укључити мушкарце и едуковати их о томе шта ослобађање од традиционалних родних улога заиста значи за свакога од нас, истакла је повереница Бранкица Јанковић.

Истраживање је показало да више од 40% испитаница сматра да жене немају једнаке могућности за економску независност, што је повезано са разликама у платама, слабијим шансама за напредовање, као и већом заступљеношћу жена у мање плаћеним секторима. Истраживање је такође показало да и код самих жена постоји веома поларизована перцепција па и неразумевање родне равноправности, коју један број испитаница доживљава као додатни терет. Више од половине испитаница сматра да традиционалне родне улоге у којима се очекује да жена преузме већину неплаћених послова око домаћинства, бригу о деци и старијим члановима породице, највише доприносе дискриминацији жена, док као кључне области за унапређење положаја жена у Србији виде економско оснаживање, образовање од најранијег узраста и борбу против насиља над женама.

 

-Подаци истраживања у тексту представљени су на Конференцији, а преузети са сајта Повереника за заштиту равноправности.

https://ravnopravnost.gov.rs/nacionalna-konferencija-izmedju-zakona-i-stvarnosti-perspektive-zena-o-rodnoj-ravnopravnosti-u-srbiji/

Повезани чланци

Најчешћа питања

Ко има права на новчану социјалну помоћ?

Право на новчану социјалну помоћ припада појединцу, односно породици, који својим радом, приходима од имовине или из других извора остварују приход мањи од износа новчане социјалне помоћи утврђеног Законом о социјалној заштити.

Ко има право на додатак за помоћ и негу другог лица?

Право на додатак за помоћ и негу другог лица има лице коме је због телесног или сензорног оштећења, интелектуалних потешкоћа или промена у здравственом стању неопходна помоћ и нега другог лица да би задовољило своје основне животне потребе, ако то право не може да оствари по другом правном основу.

Ко има право на увећани додатак за помоћ и негу другог лица?

Право на увећани додатак за помоћ и негу другог лица има корисник додатка за помоћ и негу другог лица за које је, на основу прописа о пензијском и инвалидском осигурању, утврђено да има телесно оштећење од 100 % по једном основу или да има органски трајни поремећај неуролошког и психичког типа и лице из члана 92. став 1. овог закона које има више оштећења, с тим да ниво оштећења износи по 70% и више процената по најмање два основа.

Ко има право на посебну новчану накнаду?

Један од родитеља који није у радном односу, а који најмање 15 година непосредно негује своје дете које је остварило право на увећани додатак за помоћ и негу другог лица, има право на посебну новчану накнаду у виду доживотног месечног новчаног примања у висини најниже пензије у осигурању запослених, кад наврши општи старосни услов за остваривање пензије према прописима о пензијском и инвалидском осигурању, ако није остварио право на пензију.

Како постати хранитељ?

Сигурно је да постоје бројни начини на које се може помоћи деци без родитељског старања да одрасту у здраве и срећне особе. Један од начина је да се изостанак бриге и старања у биолошкој породици надомести кроз смештај у хранитељској породици. Да би неко постао хранитељ, осим жеље да детету без родитељског старања обезбеди дом и у њему пуно љубави и подршке, потребно је да најпре испуни законима и правилницима прописане услове и сандарде.

Јавни позиви

Јавни позив за доделу стамбене подршке лицима који су без одговарајућег стамбеног простора

Станови се додељују као вид стамбене подршке социјалног становања у заштићеним условима. Корисници програма за становање у заштићеним условима су социјално угрожена лица и чланови њиховог породичног домаћинства, избеглице и интерно расељена лица која се налазе у стању...

Предлог листе корисника стамбених јединица намењених за социјално становање у заштићеним условима и мерама активне инклузије у Улици Боже Милановића у Шапцу

Предлог листе корисника стамбених јединица намењених за социјално становање у заштићеним условима и мерама активне инклузије у Улици Боже Милановића у Шапцу можете погледати или преузети кликом на овај...

Јавни позив за избор корисника стамбених јединица намењених за социјално становање у заштићеним условима и мера активне инклузије у Шапцу

Јавни позив је објављен дана 03.03.2022. у недељном листу „Глас Подриња“, на огласној табли Градске управе града Шапца, огласној табли Центра за социјални рад „Шабац“ и интернет презентацијама: града Шапца www.sabac.rs и Центра за социјални рад „Шабац“ csrsabac.org.rs...

Календар

Април 2025

ПОН
УТО
СРЕ
ЧЕТ
ПЕТ
СУБ
НЕД
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
Events for 1 Април
Нема догађаја
Events for 2 Април
Нема догађаја
Events for 3 Април
Нема догађаја
Events for 4 Април
Нема догађаја
Events for 5 Април
Нема догађаја
Events for 6 Април
Нема догађаја
Events for 7 Април
Нема догађаја
Events for 8 Април
Нема догађаја
Events for 9 Април
Нема догађаја
Events for 10 Април
Нема догађаја
Events for 11 Април
Нема догађаја
Events for 12 Април
Нема догађаја
Events for 13 Април
Нема догађаја
Events for 14 Април
Нема догађаја
Events for 15 Април
Нема догађаја
Events for 16 Април
Нема догађаја
Events for 17 Април
Нема догађаја
Events for 18 Април
Нема догађаја
Events for 19 Април
Нема догађаја
Events for 20 Април
Нема догађаја
Events for 21 Април
Нема догађаја
Events for 22 Април
Нема догађаја
Events for 23 Април
Нема догађаја
Events for 24 Април
Нема догађаја
Events for 25 Април
Нема догађаја
Events for 26 Април
Нема догађаја
Events for 27 Април
Нема догађаја
Events for 28 Април
Нема догађаја
Events for 29 Април
Нема догађаја
Events for 30 Април
Нема догађаја