Број телефона
Е-пошта
Велики грб Шапца

Донација вишкова хране грађанима „Храна за све” у Шапцу сваке среде

11. Јул 2024.

У циљу пружања неопходне помоћи у храни онима којима је најпотребнија,  од 3. јула ове године први пут се у нашој земљи спроводи иновативан приступ одговорног располагања вишкова хране у виду директних донација, који је покренуо трговински ланац MAXI. У сарадњи са волонтерима Банке хране Војводине и Smurfit Kappa-om, која за ову намену донира кутије у које се пакује храна из MAXI супермаркета, MAXI је започео свакодневну поделу бесплатних пакета хране на укупно 14 локација широм Србије у: Београду где је одређено седам пунктова за поделу, Обреновцу, Младеновцу, Новом Саду, Сремској Митровици, Шапцу, Пожаревцу и Старој Пазови.

Подела хране се свако вече организује на другој локацији тако да месечно четири пута буде на свакој од 14 позиција.

Центар за социјални рад „Шабац“ и Црвени крст „Шабац“ као партнери који годинама успешно сарађују кроз расподелу бесплатног оброка у Народној кухињи, су сарадници у реализацији и овог пројекта, у фазама одабира корисничке групе и дељења донација.

Сто картица намењених корисницима донација подељени су најугроженијим суграђанима, који ће наредна три месеца бити корисници „Хране за све“, након чега ће се корисничка група мењати, да би се што више проширио круг корисника којима је донација неопходна.

У Шапцу је локација за директну поделу хране на адреси Хајдук Вељкова бр.1 (код MAXI супермаркета), сваке среде од 20 часова.

У хуманитарним пакетима који теже око 8 kg је дневно пециво, воће и поврће, као и друге суве намирнице којима се приближава истек рока трајања или којима је оштећена оригинална амбалажа.

Поред свог значајног хуманитарног карактера, овај програм доприноси одговорном коришћењу ресурса, смањењу емисија гасова са ефектом стаклене баште и очувању животне средине. Очекује се да би само на овај начин количина донираних производа износила око 900 тона годишње.

Центар за социјални рад „Шабац“ је захвалан Maxi-ju и осталим сарадницима овог пројекта што је препознао значај теме вишкова хране и покренуо ову племениту причу у коју су укључени и наши социјално најугроженији суграђани и корисници.

Повезани чланци

Мере превенције против вируса Ковид-19

Календар

Септембар 2024

ПОН
УТО
СРЕ
ЧЕТ
ПЕТ
СУБ
НЕД
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
Events for 1 Септембар
Нема догађаја
Events for 2 Септембар
Нема догађаја
Events for 3 Септембар
Нема догађаја
Events for 4 Септембар
Нема догађаја
Events for 5 Септембар
Нема догађаја
Events for 6 Септембар
Нема догађаја
Events for 7 Септембар
Нема догађаја
Events for 8 Септембар
Нема догађаја
Events for 9 Септембар
Нема догађаја
Events for 10 Септембар
Нема догађаја
Events for 11 Септембар
Нема догађаја
Events for 12 Септембар
Нема догађаја
Events for 13 Септембар
Нема догађаја
Events for 14 Септембар
Нема догађаја
Events for 15 Септембар
Нема догађаја
Events for 16 Септембар
Нема догађаја
Events for 17 Септембар
Нема догађаја
Events for 18 Септембар
Нема догађаја
Events for 19 Септембар
Нема догађаја
Events for 20 Септембар
Нема догађаја
Events for 21 Септембар
Нема догађаја
Events for 22 Септембар
Нема догађаја
Events for 23 Септембар
Нема догађаја
Events for 24 Септембар
Нема догађаја
Events for 25 Септембар
Нема догађаја
Events for 26 Септембар
Нема догађаја
Events for 27 Септембар
Нема догађаја
Events for 28 Септембар
Нема догађаја
Events for 29 Септембар
Нема догађаја
Events for 30 Септембар
Нема догађаја

Најчешћа питања

Ко има права на социјалну помоћ?

Право на новчану социјалну помоћ припада појединцу, односно породици, који својим радом, приходима од имовине или из других извора остварују приход мањи од износа новчане социјалне помоћи утврђеног законом.

Како остварити права на туђу негу и помоћ?

Право на додатак за помоћ и негу другог лица има лице коме је због телесног или сензорног оштећења, интелектуалних потешкоћа или промена у здравственом стању неопходна помоћ и нега другог лица да би задовољило своје основне животне потребе. Преко центра за социјални рад право остварују деца, одрасла и остарела лица која нису остварила пензиона примања и инострани пензионери.

Како постати хранитељска породица?

Поступак почиње подношењем захтева у центру за социјални рад. Потребно је проћи обуку за хранитеље након чега се стиче подобност за бављење хранитељством.

Шта је потребно за смештај у дому?

Потребно је прикупити документацију за смештај у дом и поднети захтев за смештај у центру за социјални рад. Захтев се подноси у месно надлежном центру (надлежност се одређује по адреси из личне карте), а смештај се може остварити у било којој установи за смештај у Републици Србији.

Како добити помоћ у кући?

Потребно је, у центру за социјални рад, поднети захтев за утврђивање права на помоћ у кући.