У оквиру кампање „Чувајмо једни друге“ коју је покренуло Министарство унутрашњих послова, Градско удружење пензионера града Шапца и Клуб пензионера унутрашњих послова у Шапцу организовали су у среду 16.10.2024. године у великој сали удружења пензионера предавање „Безбедност и самозаштита старих лица“.
Предавању су присуствовали чланови удружења и представници различитих установа који се баве питањима побољшања положаја старијих особа. Испред Центра за социјални рад „Шабац“ су присуствовале Биљана Мркоњић, директорка ЦСР „Шабац“, Јелена Божанић, руководилац Службе за заштиту одраслих и старих, Сања Гератовић Игић, руководилац Службе за локална права и услуге и Сања Иванковић, координатор услуге Помоћ у кући.
Предавачи су били представници Полицијске управе града Шапца који су упознали присутне са безбедносним ризицима којима могу бити изложене старије особе и начинима на који се ти ризици могу смањити или избећи.
Тема безбедности је веома важна када је реч о старијим особама и обухвата више сегмената као што су општа безбедност, дигитална безбедност и безбедност у саобраћају.
Андрија Пантелић из Удружења пензионера МУП- а нагласио је да су старије особе посебно рањива категорија, те да су разговори са припадницима Министарства унутрашњих послова посебно значајни за њих. Организовање трибине је значајно за наше најстарије суграђане јер на тај начин старији имају могућност да се информишу од стручних лица и професионалаца о општој заштити и безбедности. У савременом добу тешко је остати безбедан, посебно у домену информационих технологија.
Предавачи истичу да је самозаштита од изузетне важности а неке од препорука за старије особе су:
- закључавајте врата, чак и када сте сами код куће;
- не остављајте кључеве од куће испод отирача;
- не пуштајте у кућу непознате особе;
- не делите личне податке, број банковне картице и рачуна у банци. Пин и картицу увек држите одвојено;
- уколико добијете сумњиву поруку увек се посаветујте, често је у питању превара.
Када су старије особе саме напољу дате су им препоруке као што су:
- не носите више готовине него што вам је потребно;
- избегавајте мрачне улице;
- обавестите увек најближе где сте се упутили;
- новчаник или торбу носите испред себе;
- носите телефон са собом, увек га напуните преко ноћи.